Zrážanie krvi je pre ľudský organizmus nevyhnutný proces, vďaka ktorému pri bežných zraneniach (ako napríklad pri porezaní) nedochádza k výraznejšej strate krvi. Pri takomto procese vzniká krvná zrazenina, ktorú možno charakterizovať ako zhluk krvi gélovitej až polotuhej konzistencie. Ak však krvná zrazenina zablokuje prietok krvi cievou, postihnutá časť tela nie je dostatočne zásobovaná živinami, a prestáva správne fungovať. Zablokovanie priechodnosti ciev môže vyústiť až k vážnym zdravotným komplikáciám, akými sú napríklad hlboká žilová trombóza, pľúcna embólia alebo infarkt myokardu.
Čo ovplyvňuje vznik krvnej zrazeniny?
V súčasnosti je známych viacero faktorov zvyšujúcich riziko vzniku patologickej krvnej zrazeniny, ako napríklad:
- vek (čím sme starší, tým máme vyššiu pravdepodobnosť vývoja patologickej krvnej zrazeniny)
- tehotenstvo
- rakovina
- fajčenie
- obezita
- dlhodobé sedenie, ležanie
- hormonálna antikoncepcia
Aká je liečba a prevencia?
Ako súčasť prevencie a liečby patologických krvných zrazenín sa v štandardnej lekárskej praxi pacientom podávajú lieky, ktoré spoločne označujeme ako antikoagulanciá. Mechanizmus účinku tejto skupiny liečiv spočíva v blokovaní koagulačných faktorov, a tým aj samotnej koagulácii (zrážaniu krvi).
Ako vplýva metabolizovanie warfarínu na liečbu a prevenciu krvných zrazenín?
Hlavným indikátorom účinnosti warfarínu u jednotlivca je metabolizmus tohto liečiva. Mnohým ľuďom s pomalším metabolizmom trvá spracovanie warfarínu dlhšie. Liek zostáva v ich organizme aktívny po dlhší čas, a preto je v niektorých prípadoch potrebné znížiť dávku warfarínu. Užívanie štandardných, alebo vyšších dávok warfarínu u jedincov s pomalším metabolizmom tohto liečiva je rizikové, v dôsledku vyššieho rizika predávkovania, čo môže viesť až k abnormálnemu krvácaniu do mozgu, gastrointestinálneho traktu, alebo iných tkanív a v konečnom dôsledku tak spôsobiť závažné zdravotné problémy.
Naopak, u jedincov s rýchlejším metabolizmom warfarínu je pravdepodobné, že v prípade jeho užívania budú potrebovať navýšenie dávok liečiva. Je to práve v dôsledku toho, že štandardné dávky warfarínu nemusia byť u tejto skupiny ľudí dostatočné v prevencii, alebo liečbe patologickej krvnej zrazeniny.
Metabolizmus liečiv je jednou zo 7 oblastí, na ktoré sa pozeráme pri analýze DNA. Súčasťou tejto oblasti je aj warfarín. Z DNA analýzy môžete zistiť genetickú predispozíciu, ako vaše telo metabolizuje warfarín, s čím je priamo spojená aj účinnosť tohto liečiva. V prípade, že sa vám v budúcnosti rozvinie problém so zrážaním krvi, pred nasadením liečby je vhodné upovedomiť svojho lekára o vašej predispozícii. Výsledok DNA analýzy mu môže dopomôcť k efektívnemu nastaveniu liečby a správnemu dávkovaniu liečiva. DNA analýza vám dáva možnosť personalizovanej prevencie, ktorá vedie k zdravšiemu životu. Pozrite si všetky analyzované oblasti nášho DNA Complex testu.
Zdroje
- https://www.drugs.com/warfarin.html
- https://web.archive.org/web/20180612143838/https://www.drugs.com/monograph/warfarin-sodium.html
- https://www.nhs.uk/conditions/anticoagulants/
- https://www.healthline.com/health/how-to-tell-if-you-have-a-blood-clot#types
- https://medlineplus.gov/genetics/condition/warfarin-sensitivity/#resources
- https://medlineplus.gov/genetics/condition/warfarin-resistance/
- https://go.drugbank.com/drugs/DB00682
Zdroje fotografií