Chystáte sa osláviť Vianoce s rodinou a premýšľate o tom, čo pripraviť na štedrovečerný stôl? Ryby sú tradičnou a neoddeliteľnou súčasťou vianočných sviatkov. Nie každý člen rodiny je nimi však rovnako nadšený, čo môže byť do istej miery podmienené práve génmi.
Čo majú spoločné naše gény a chuťové bunky?
Chuťové preferencie a s nimi spojený jedálniček, môžu mať zásadný vplyv na naše zdravie. Za pociťovaním rôznych chutí však väčšinou nestojí jeden gén, ale ide o súhru viacerých bežne sa vyskytujúcich genetických variantov. Medzi takéto sledované vlastnosti patrí aj preferencia konzumácie rýb. Štúdia z roku 2023 dokonca ukázala, že genetika ovplyvňuje to, či človek konzumuje ryby, až na 70 – 80 %. Ako dôvod, prečo ryby nekonzumujú, uviedli účastníci štúdie práve to, že im ryby nechutia.
Zdravotné benefity konzumácie rýb
Pravidelná konzumácia rýb prispieva k udržaniu rôznych aspektov zdravia. Ryby sú dôležitou súčasťou stravy, ktorá je charakteristická pre oblasť Stredozemného mora. Stredomorská diéta je považovaná za jednu z najzdravších typov stravovania. Prínos konzumácie rýb spočíva vo vysokom obsahu bielkovín (približne 18 %), ktoré sú ľahko stráviteľné a majú vysokú kvalitu. Sú tiež bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, a to najmä DHA a EPA. Omega-3 mastné kyseliny majú pozitívny vplyv na psychické aj fyzické zdravie, vrátane regulácie hladiny ,,zlého“ LDL cholesterolu, triglyceridov, krvného tlaku a imunitného systému. Okrem toho sú ryby dobrým zdrojom vitamínu D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika, posilňuje imunitný systém a pomáha udržiavať duševné zdravie. Nezanedbateľným prínosom sú aj minerály ako jód, vápnik, zinok, železo, selén a fosfor.
Koľko rýb by sme mali jesť?
Experti sa zhodujú na tom, že dospelý človek by mal skonzumovať minimálne dve porcie rýb týždenne. Dobrou voľbou sú práve tučné ryby, ako je makrela, losos alebo tuniak, ktoré obsahujú najviac omega-3 mastných kyselín. V prípade, že ryby nekonzumujete, môžete príjem omega-3 mastných kyselín nahradiť rybím olejom, prípadne konzumáciou mikrorias, ktoré sú vhodné aj pre vegánov.
Spoznajte svoju predispozíciu aj vy
Prihláste sa do svojich výsledkov. Genetická predispozícia na chuť na ryby je odteraz zadarmo dostupná pre všetkých našich zákazníkov. Zároveň ju bude mať vo svojej analýze každý budúci zákazník, ktorý vstúpi do sveta DNA s DNA Complex testom alebo DNA Lifestyle testom. Spoznajte svoje predispozície aj vy.
Zdroje:
- Wesseldijk, L. W., Tybur, J. M., Boomsma, D. I., Willemsen, G., & Vink, J. M. (2023). The heritability of pescetarianism and vegetarianism. Food Quality and Preference, 103, 104705.
- May-Wilson, S., Matoba, N., Wade, K. H., Hottenga, J. J., Concas, M. P., Mangino, M., … & Pirastu, N. (2022). Large-scale GWAS of food liking reveals genetic determinants and genetic correlations with distinct neurophysiological traits. Nature Communications, 13(1), 2743.
- https://www.healthline.com/nutrition/11-health-benefits-of-fish#TOC_TITLE_HDR_13