Zľavy končia o
dní
hodín a
minút

Tipy na marcové čítanie od našej CEO, Michaely Šiškovej

Marec je mesiac kníh. V Československu sa oslavoval už od roku 1955 a bol vyhlásený na počesť Mateja Hrebendu Hačavského. Ten bol vášnivým zberateľom kníh a propagátor českej a slovenskej knižnej tvorby. Bez čítania a neustáleho prehlbovania vlastných vedomostí by sme sa ako ľudstvo nikam neposunuli. Aj preto sú knihy a odborná literatúra neoddeliteľnou súčasťou vedy a vedeckej práce. Práve prostredníctvom zapísania poznatkov a posúvania vedomostí môžeme aj v oblasti genetiky robiť obrovské pokroky. Pri príležitosti mesiaca marec, ktorý sa spája s dobrou knihou, máme tipy na čítanie od našej CEO, Michaely Šiškovej. Michaela vybrala 3 knihy, ktoré sa oplatí prečítať. Samozrejme, témami nie je nič iné ako genetika a veda. Tipom na čítanie od nás môže byť aj vaša genetická analýza DNA, ktorú dostanete v prehľadnej webovej aplikácii s výsledkami, odporúčaniami na zmenu životného štýlu a preventívne kroky. Teraz ale späť ku knižným tipom od Michaely Šiškovej.

David Epstein – Športový gén 

Začneme knihou, ktorá má povesť najzaujímavejšej športovej publikácie posledných rokov. V nej David Epstein spochybňuje populárne pravidlo 10-tisíc hodín, podľa ktorého po určitom čase získame dostatočnú zručnosť prakticky v čomkoľvek. Určite to však neplatí v športe, kde do hry vstupuje množstvo iných faktorov – napríklad aj dĺžka vašich rúk či nadmorská výška miesta, kde trénujete. Ako teda genetika vplýva na náš športový výkon? Autor putuje od rovníka až k polárnemu kruhu, v jeho knihe prehovárajú poprední vedci aj športovci. Recenzie vrelo prijatej knihy sa zhodli na jednom: na svet športu sa po jej prečítaní budete pozerať úplne inými očami. Link na knihu tu.

Kolektív autorov – Klasické experimenty v genetike

Vďaka obrovskému pokroku je genetika jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich vedných disciplín. Exponenciálny nárast počtu publikácií zaoberajúcich sa rôznymi aspektami dedičnosti, počet vedcov, ktorí sa v súčasnosti venujú genetickému výskumu i rozsah základných učebných textov sú toho dôkazom. Za úspechom v genetike je niekoľko neobyčajných príbehov ľudí, ktorí vďaka svojej intuícii, talentu, nekonvenčným metodickým prístupom a istej dávky šťastia dokázali prekonať dobové predstavy o mechanizmoch dedičnosti a položili základy pre modernú genetiku. Cesty k mnohým poznatkom, ktoré dnes považujeme za triviálne fakty, boli často nemenej zaujímavé, ako samotné výsledky, ku ktorým viedli. Kniha Klasické experimenty v genetike má ambíciu čitateľom niektoré z týchto ciest predstaviť a umožniť im prostredníctvom príbehov zaujímavých ľudí zúčastniť sa na odhaľovaní záhad dedičnosti. Link na knihu tu.

Ladislav Kováč – Konec lidské evoluce

Nielen my ľudia, ale aj vesmír a svet podliehajú evolúcii. Ladislav Kováč sa v knihe Konec lidské evoluce venuje otázke prežitia ľudstva. Ako vedec sa celý život venuje ľudskému šťastiu. V tejto knihe poukazuje na poslanie vedcov: analyzovať dôsledky dynamiky doby a prispieť k tomu, aby sa záverečná fáza ľudskej evolúcie stala vznešenou, s minimom politického a sociálneho napätia. Aj tí, čo so závermi jeho uvažovania nebudú súhlasiť dostanú nevšedné, no pritom vedecky podložené informácie o evolúcii vesmíru, sveta, aj nás samotných. Link na knihu tu.

Zdroj fotografií

  1. Book photo created by freepik – www.freepik.com

CEO DNA ERA

Mgr. Michaela Šišková

CEO

Michaela, CEO DNA ERA, založila spoločnosť v roku 2018. Analýzu DNA absolvovala v USA, a rozhodla sa, že podobnú službu chce priniesť aj na Slovensko. Je absolventkou genetiky na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského a kurzu Nexteria Leadership Academy. Držiteľkou ocenenia Začínajúca podnikateľka roka 2019 a členka rebríčka Forbes 30 pod 30 za rok 2020. 

Podobné články

Zľavy končia o
dní
hodín a
minút

DNA testy

Konzultácie