Karcinóm vaječníkov patrí medzi päť najčastejších príčin úmrtia žien, v súvislosti s nádorovým ochorením. Zlá prognóza ochorenia súvisí najmä s neskorou diagnostikou. V čom spočíva riziko rozvoja tohto ochorenia a dá sa ovplyvniť?
Symptómy rakoviny vaječníkov často zostávajú nerozpoznané
Skorú diagnostiku rakoviny vaječníkov komplikuje aj fakt, že v prvom štádiu nemusí mať rozpoznatelné príznaky. Dokonca aj niektoré neskoršie príznaky si veľa žien nemusí spojiť s týmto ochorením. Medzi príznaky rakoviny vaječníkov patria:
- bolesť v podbrušku na postihnutej strane,
- rýchly pocit sýtosti pri jedle,
- nadúvanie a zmeny vo vyprázdňovaní,
- časté močenie,
- môžu sa vyskytnúť poruchy menštruačného cyklu (slabá menštruácia, vynechanie menštruácie, alebo veľmi silná menštruácia),
- slabosť,
- poruchy vyprázdňovania (hnačka alebo zápcha),
- zvýšená únava,
- v pokročilých štádiách sa môže vyskytnúť aj nevoľnosť alebo vracanie.
K rozvoju rakoviny vaječníkov prispieva mnoho faktorov, vrátane genetiky
Príčina vzniku tohto ochorenia je pomerne komplexná. K riziku jeho rozvoja prispievajú faktory životného štýlu, ako sú fajčenie, konzumácia alkoholu či obezita. Toto ochorenie tiež úzko súvisí s reprodukčným zdravím ženy. Vedecké štúdie ukázali, že riziko ochorenia sa zvyšuje s počtom ovulácií počas života. Tento počet vychádza z veku nástupu menštruácie a menopauzy. Prispievať môžu tiež rôzne typy hormonálnej liečby. Užívanie hormonálnej antikoncepcie však toto riziko znižuje.
V neposlednom rade zohráva úlohu pri vzniku týchto nádorov práve genetika, a to dvoma hlavnými spôsobmi. Prvou z možností je práve prítomnosť patogénnych mutácií v génoch BRCA1 a BRCA2, ktoré fungujú ako tzv. tumor supresory. Ich hlavnou funkciou je chrániť bunky pred poškodeniami DNA a nekontrolovateľným delením. Riziko rakoviny vaječníkov môže byť u niektorých žien vyššie aj kvôli prítomnosti bežne sa vyskytujúcich rizikových DNA variantov, z ktorých každý prispieva k riziku tohto ochorenia malou mierou. Ich celkový vplyv však môže byť naozaj významný, keďže každý z týchto variantov prispieva k tzv. polygénnemu riziku.
Pokiaľ sa karcinóm vaječníkov diagnostikuje včas (štádium 1), šanca na vyliečenie sa zvyšuje až na 92,4 %. Podobne ako v prípade iných onkologických ochorení aj pri karcinóme vaječníkov platí, že šanca na úspešné vyliečenie sa znižuje tým, čím sa neskôr diagnostikuje.
Prevencia má veľký význam
Poznanie genetického rizika na rozvoj tohto ochorenia teda môže byť dôležitou informáciou pre vášho lekára. Netreba však zabúdať na to, že genetika je iba jednou z príčin tohto ochorenia. Aj z tohto dôvodu by mali svojho gynekológa navštevovať pravidelne všetky ženy.
Nový výsledok analýzy
O svojom genetickom riziku na rozvoj tohto ochorenia a ďalších informáciách týkajúcich sa rakoviny vaječníkov sa dozviete vo svojich výsledkoch. Prihláste sa do svojho účtu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia. Nový výsledok získajú aj všetci budúci zákazníci, ktorí si objednajú DNA Complex test alebo DNA Health test. V rámci rozšírení ho môžu priamo vo svojich výsledkoch bez potreby opakovanie odberu vzorky získať aj všetci ostatní zákazníci.
Zdroje:
- https://www.healthline.com/health/cancer/ovarian-cancer-causes
- Sung, H. K., Ma, S. H., Choi, J. Y., Hwang, Y., Ahn, C., Kim, B. G., Kim, Y. M., Kim, J. W., Kang, S., Kim, J., Kim, T. J., Yoo, K. Y., Kang, D., & Park, S. (2016). The Effect of Breastfeeding Duration and Parity on the Risk of Epithelial Ovarian Cancer: A Systematic Review and Meta-analysis. Journal of preventive medicine and public health = Yebang Uihakhoe chi, 49(6), 349–366. https://doi.org/10.3961/jpmph.16.066
- Temkin, S. M., Bergstrom, J., Samimi, G., & Minasian, L. (2017). Ovarian cancer prevention in high risk women. Clinical obstetrics and gynecology, 60(4), 738.
- https://www.cancercenter.com/cancer-types/ovarian-cancer/stages