Alkoholová intolerancia najčastejšie spočíva v mutácií v géne ALDH2. Tento gén zabezpečuje tvorbu enzýmu, ktorý je dôležitý pre odstraňovanie alkoholu z tela. V prvom kroku je alkohol premenený na toxickú zlúčeniu acetaldehyd. Následne je premenený na kyselinu octovú, ktorá je pre telo menej škodlivá a môže ju vylúčiť.
Ak v tele chýba enzým, ktorý zabezpečuje túto premenu, hromadí sa toxický acetaldehyd, čo môže mať závažné dôsledky na zdravie. Preto sa ľuďom s takouto mutáciou odporúča vyhýbať sa alkoholu úplne. V našich končinách sa takáto mutácia vyskytuje pomerne zriedkavo. Z našej databázy vyplýva, že je to pri asi 0,2 %, teda 2 z 1000 ľudí. Pomerne často sa však vyskytuje v Ázijskej populácii.
Acetaldehyd sa bežne tvorí rozpadom etanolu a práve on je asociovaný s príznakmi tzv. „opice“ a sčervenaním kože po nadmernej konzumácii alkoholu.
Približne 90% prijatého alkoholu je zmetabolizovaného v pečeni.
Konzumácia alkoholu má vo všeobecnosti negatívny vplyv na organizmus. Poškodzuje nie len pečeň, ale aj iné tkanivá v organizme. Je tiež jedným z preukázaných karcinogénov, čo znamená, že zvyšuje riziko vzniku rakoviny.
Alkohol je taktiež veľkým zdrojom energie, keďže obsahuje až 29 kJ na 1 gram alkoholu (na porovnanie 1 gram tuku má 38 kJ a 1 gram sacharidov 17 kJ).
Množstvo alkoholu
- Podľa odborníkov by maximálny denný príjem alkoholu nemal prekročiť jeden alkoholický nápoj denne u žien, a dva nápoje u mužov. To predstavuje 1 malé pivo, 1,5 dcl vína alebo 0,4 dcl tvrdého alkoholu. Tento príjem by mal byť zároveň príležitostný.
- Je však dôležité, aby tieto hodnoty a odporúčania neboli chápané ako odporúčanie ku každodennej konzumácii, ale ako opatrenie vedúce k zníženiu rizika z konzumácie alkoholu.
Zdroj: