Vytrvalostné športy sú činnosti vykonávané v dlhšom časovom intervale a dochádza pri nich k zapojeniu aeróbneho metabolizmu. Aeróbny metabolizmus prevláda pri fyzickom cvičení, ktoré je dlhšie ako 2 – 3 minúty pri nízkej, strednej, ale aj vysokej záťaži. Medzi vytrvalostné športy radíme svižnú, rýchlu chôdzu na dlhšie vzdialenosti, bicyklovanie, či plávanie.
Dobrým príkladom vytrvalostnej športovej aktivity je beh na dlhšie vzdialenosti, ktorý sa teší v posledných rokoch obrovskej obľube. Behanie je veľmi častým spôsobom športového tréningu, či uvoľnenia tela a mysle, aj vo veľkých mestách. Vzhľadom na dostupnosť, cenovú nenáročnosť a možnosť zabehať si kedykoľvek počas dňa, počet ľudí, ktorí behajú, stále narastá. Je ťažké dostať sa k detailným štatistikám, no podľa dostupných odhadov, ktoré sú z roku 2015, až 50 miliónov Európanov behá s cieľom zostať v dobrej kondícii a cítiť sa zdravo.
K dosahovaniu dobrých výsledkov a zlepšovaniu svojho výkonu však nestačí iba správna technika a kvalitná bežecká obuv. Dôležitá je aj stavba vášho tela, genetická predispozícia spojená so športovým výkonom a správna hladina vitamínov a minerálov, ktoré zabezpečujú mnoho chemických procesov v ľudskom tele a napomáhajú tak správnemu fungovaniu organizmu počas tréningu, ale aj v regeneračnej fáze. Aj hladina vitamínov a minerálov v krvi môže byť geneticky podmienená. Pozrime sa spoločne na dôležité vitamíny a minerály, ktoré ovplyvňujú športový výkon pri behaní a vytrvalostných športoch všeobecne.
Železo a horčík
Oba tieto minerály pomáhajú ľudskému telu produkovať energiu. Železo je nevyhnutný prvok na prepravu kyslíka v tele a jeho nedostatok môže spôsobiť fyzickú únavu a pokles výkonnosti. Pri športovej aktivite, akou je behanie, môže dochádzať k nadmernej spotrebe železa pri zabezpečovaní všetkých chemických procesov v organizme. Horčík zase napomáha správnemu fungovaniu svalov a tvorbe hormónov, napríklad kortizolu. Dobrým prírodným zdrojom horčíka je zelená listová zelenina, orechy, fazuľa a šošovica. Železo si vaše telo nájde v červenom mäse, vajíčkach, špenáte alebo cíceri. Zo štatistických údajov, ktoré sme pripravili na vzorke 2500 náhodne vybraných zákazníkov, ktorí vyskúšali náš DNA test sme zistili, že približne 20 % z nich má genetickú predispozíciu na zvýšenú hladinu železa v krvi a približne 3 % má zvýšené riziko rozvoja hemochromatózy. V ich prípade môže byť nadmerné užívanie železa zdraviu nebezpečné.
Vitamín D
Intenzívna fyzická aktivita, akou je behanie, kladie vysoké nároky na kosti a kĺby. Často spomínaný vitamín D zabezpečuje zdravie kostí v tele a podieľa sa na správnom fungovaní svalov. Je taktiež dôležitý pre imunitný systém ľudského organizmu. Výborným spôsobom, ako získať vitamín D, je vystavenie sa slnečnému žiareniu, vďaka ktorému si ho vie naše telo syntetizovať samo. Pozor však na vystavovanie pokožky priamemu Slnku, najmä počas poludnia a horúcich letných dní. Zo stravy je možné doplniť vitamín D z tučných rýb, rybieho oleja, vaječného žĺtka, či mliečnych výrobkov obohatených o tento vitamín. Vitamín D je viazaný na tuky a telo si dokáže jeho zásobu vytvoriť až na niekoľko mesiacov dopredu. Zákazníci, ktorí absolvovali náš DNA test, majú informáciu aj o genetickej predispozícii na hladinu vitamínu D v krvi. Až 15 % našich zákazníkov zo spomínanej štatistickej vzorky má predispozíciu na zníženú hladinu.
Vitamíny skupiny B
Veľké množstvo chemických procesov v ľudskom tele zabezpečujú rôzne enzýmy, ktoré plnia úlohu biochemických regulátorov v organizme. Na vytváranie enzýmov telo potrebuje koenzýmy a práve vitamíny skupiny B plnia túto úlohu v metabolickom procese. Vďaka dostatočnému obsahu vitamínov skupiny B v strave dokáže váš organizmus správne metabolizovať a vykonávať svoju činnosť. Napríklad vitamín B6 je súčasťou viac ako 100 rôznych metabolických procesov. Metabolický proces sa nezaobíde ani bez vitamínu B12. Vitamíny skupiny B sú obsiahnuté v mlieku a mliečnych výrobkoch, morských plodoch, mäse, vajíčkach a napríklad v kvalitných cereáliách.
Vitamín A
Vitamín A je označovaný za antioxidant a jeho správna hladina je rovnako dôležitá pri vytrvalostných športových aktivitách. Tak ako vitamín D aj vitamín A sa viaže na tuky a telo si vďaka zásobe tohto vitamínu v tele dokáže čerpať potrebné množstvá aj pri vytrvalostných tréningoch. Dobrým zdrojom v strave sú sladké zemiaky, mrkva, špenát a tekvica. Aj genetická predispozícia na hladinu vitamínu A v krvi je súčasťou analýzy, ktorú dostanete vďaka DNA testu od DNA ERA.
K vytrvalostným športom a dobrým výkonom je vhodné doplniť v rozumnom pomere aj tiamín (vitamín B1), niacín (vitamín B3), vápnik, či sodík. Vždy je lepšie získať pre svoje telo zásobu vitamínov a minerálov zo stravy. Doplnky môžu byť vhodnou formou pri pravidelnej alebo intenzívnej športovej aktivite, avšak ich dlhodobé užívanie je lepšie konzultovať s odborníkom na výživu alebo svojím lekárom. Genetickú predispozíciu na obsah hladiny vitamínov a minerálov zistíte vďaka analýze DNA. Porovnanie DNA testov si môžete pozrieť na našom webe.
Zdroje
- Scheerder, J., Breedveld, K., & Borgers, J. (Eds.). (2015). Running across Europe: the rise and size of one of the largest sport markets. Springer.
- https://www.eatright.org/food/vitamins-and-supplements/types-of-vitamins-and-nutrients/vitamin-needs-of-athletes
- https://www.endurancesportsnutritionist.co.uk/vitamins-minerals-a-guide-for-endurance-athletes/
- https://www.fsps.muni.cz/emuni/data/reader/book-6/08.html
Zdroje fotografií
- Summer photo created by Racool_studio – www.freepik.com