V spolupráci s odborníčkou na výživu, nutričnou špecialistkou MSc. Petronelou Forišek-Paulovou sme pripravili sériu receptov, ktoré vám môžu uľahčiť každodenné rozmýšľanie nad tým, aká strava je pre vaše zdravie prospešná. V prvej časti sme pripravili recept na hlavné jedlo a polievku, ktoré sú počas zimného obdobia dobrým zdrojom energie, ktorej si telo automaticky pýta viac. Zároveň sú oba recepty vhodné pre celiatikov a taktiež aj ľudí, ktorým v DNA teste vyšla predispozícia na zvýšené riziko vzniku zápalu pri vysokej konzumácii kyseliny linolovej. Uvarte si chutné jedlo spolu s nami.
Pár slov od nutričnej špecialistky Petronely
Tento recept som zvolila ako ideálnu kombináciu so zimným obdobím, kedy sa nám prirodzene pýtajú energeticky bohatšie a teplé jedlá, ktoré nás dostatočne zasýtia. Ako alternatívu klasických vyprážaných rezňov som zvolila technologicky šetrnejšiu a nutrične hodnotnejšiu formu prípravy morčacieho mäska, a to formou obalenia vo vajíčku a kukuričných lupienkoch, miesto klasického trojobalu. Namiesto vyprážania som takto obalené mäsko dala jednoducho zapiecť do trúby. Tento postup prípravy mäska je z nutričného hľadiska vhodnejší a môže byť tiež alternatívou pre celiakov alebo ľudí, ktorí by sa mali vyhýbať vyprážaným pokrmom z dôvodu tráviacich ťažkostí. Alebo samozrejme pre kohokoľvek, kto by si rád vychutnal mäsko pripravené na chrumkavý spôsob a chcel by prípravu zracionálniť. Ku mäsku som pripravila zapečené zemiaky spolu so sezónnou zeleninou. Zvolila som tekvicu, mrkvu a cibuľku, pričom som všetko spoločne zapiekla. Keďže mi ostala časť z tekvice, zemiakov aj mrkvy, rozhodla som sa zo zvyšku pripraviť krémovú polievku, kde som nakombinovala všetky spomenuté ingrediencie. Recept si môžete pripraviť aj vo väčšom množstve a máte tak obed alebo aj večeru na ďalší deň.
Aké sú zdravotné benefity receptu?
Keďže ani jeden recept neobsahuje výrobky z múky, je vhodný pre všetkých celiatikov. Zároveň ide o zdravšiu alternatívu obľúbených rezňov. Jedným z benefitov spôsobu prípravy rezňov je zredukovanie objemu oleja a taktiež aj použitie repkového oleja namiesto často používaného, slnečnicového oleja. Slnečnicový, palmový, kukuričný olej ale aj margaríny sú bohatým zdrojom kyseliny linolovej. Ukázalo sa, že niektoré polymorfizmy v géne FADS1 môžu ovplyvniť reakciu nášho tela na kyselinu linolovú. Na mieru a potenciálny vznik zápalu pôsobí mnoho faktorov, pričom zloženie stravy je jedným z nich. Tí, ktorí majú vo svojej DNA genetické varianty spojené s vyšším rizikom vzniku zápalu pri nadmernom príjme kyseliny linolovej, by mali obmedziť jej príjem a nahradiť ju kyselinou α-linolenovou. Tá sa vyskytuje v repkovom a ľanovom oleji a vo vlašských orechoch, ktorých konzumácia sa odporúča.
Recept je zdraviu prospešný pre všetkých našich zákazníkov, ktorým vyšlo v DNA analýze vyššie riziko vzniku zápalu pri vyššej konzumácii kyseliny linolovej. Ak chcete spoznať svoje genetické predispozície aj vy, objednajte si jeden z našich DNA testov.
Stiahnite si pdf s receptom
Uložte si pdf s receptom alebo si ho vytlačte a odložte do kuchynského šuflíka. Kedykoľvek sa tak k nemu budete môcť vrátiť.