Kĺby predstavujú jednu zo základných častí pohybového systému. Ich poškodenie teda vedie okrem pohybových obmedzení aj k nepríjemným bolestivým stavom. Jednu z najčastejších príčin poškodenia kĺbov predstavuje práve reumatoidná artritída. Jedná sa o chronické autoimunitné ochorenie, ktoré sa prejavuje najmä zápalom kĺbov. Pri komplikovanejších formách môžu byť postihnuté aj iné časti tela, akými sú oči, srdce, pľúca alebo pokožka.
Medzi príznaky reumatoidnej artritídy patrí:
- bolesť kĺbov (bolesť býva často horšia ráno alebo po dlhšom čase nečinnosti),
- opuch a stuhnutosť kĺbov,
- únava a slabosť,
- začervenanie v mieste zápalu kĺbu v dôsledku zvýšeného prietoku krvi v postihnutej oblasti,
- tvorba malých, pevných hrčiek (reumatoidné uzliny) pod kožou, ktoré sa vyskytujú v 30 % prípadov.
Ako vzniká a čo ovplyvňuje riziko vzniku tohto ochorenia
Podobne ako pri iných autoimunitných ochoreniach, k vzniku reumatoidnej artritídy dochádza tak, že imunitný systém pokladá vlastné zdravé bunky tela za cudzie. Následne sa ich snaží odstrániť, čoho výsledkom je vznik zápalu v postihnutej oblasti. So zápalom sa následne spája aj opuch, bolesť a časom dochádza až k poškodeniu kĺbu.
Aj keď presná príčina vzniku reumatoidnej artritídy známa nie je, už dnes poznáme rizikové faktory, ktoré prispievajú k rozvoju tohto ochorenia. Medzi tie patrí:
- Vyšší vek. Prvé príznaky sa typicky ukazujú medzi 40. až 60. rokom života.
- Pohlavie. Toto ochorenie postihuje 2 – 3-krát častejšie ženy ako mužov.
- Obezita. Na základe niektorých výskumov prispieva obezita k vzniku tohto ochorenia.
- Fajčenie. Fajčenie dokáže zdvojnásobiť riziko vzniku tohto ochorenia a zhoršuje tiež priebeh.
- Genetika. Z vedeckých štúdií vyplýva, že rozvoj reumatoidnej artritídy môže byť ovplyvnený genetikou až do miery 60 %.
Prečo je dobré poznať predispozíciu na rozvoj reumatoidnej artritídy
Reumatoidná artritída predstavuje závažné ochorenie, ktoré dokáže znížiť dĺžku života pacienta až o 10 rokov. To je spôsobené najmä tým, že sa spája so vznikom viacerých iných ochorení, vrátane cukrovky 2. typu, srdcovo-cievnych ochorení či infekcie.
Keďže je vplyv genetiky na rozvoj reumatoidnej artritídy pomerne výrazný, poznanie tejto genetickej predispozície vám môže pomôcť zaradiť do života cielenú prevenciu na zníženie rizika rozvoja tohto ochorenia. Pre efektívnu liečbu je zároveň rozhodujúca včasná identifikácia symptómov, ktorá dokáže spomaliť priebeh ochorenia a zmierniť symptómy. Tým sa znižujú riziká rozvoja komplikácií samotného ochorenia, pridružených ochorení a zároveň sa zvyšuje kvalita života daného jedinca. Až 60 % ľudí s nedostatočne liečenou reumatoidnou artritídou je neschopných pracovať 10 rokov po jej nástupe.
Nová predispozícia už vo vašej analýze
O svojom genetickom riziku na rozvoj tohto ochorenia a ďalších informáciách týkajúcich sa reumatoidnej artritídy sa dozviete vo svojich výsledkoch. Genetická predispozícia na rozvoj reumatoidnej artritídy je odteraz zadarmo dostupná pre všetkých našich zákazníkov. Prihláste sa do svojho účtu a dodržiavajte základné preventívne opatrenia. Nový výsledok získajú aj všetci budúci zákazníci, ktorí si objednajú DNA Complex test alebo DNA Health test.
Zdroje:
- Chauhan, K., Jandu, J. S., Brent, L. H., & Al-Dhahir, M. A. (2021). Continuing Education Activity. StatPearls [Internet]; Treasure Island (FL): StatPearls Publishing: Mountain View, CA, USA.
- https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/the-causes-of-rheumatoid-arthritis
- https://www.healthline.com/health/rheumatoid-arthritis/facts-statistics-infographic#Symptoms-and-risk-factors
- https://www.webmd.com/rheumatoid-arthritis/ra-life-expectancy