V živote každého človeka sa vyskytnú situácie, ktoré predstavujú veľkú záťaž pre naše psychické zdravie. Presná príčina vzniku psychických ochorení je stále predmetom vedeckého skúmania. Dnes už vieme, že určité varianty v DNA (takzvané genetické polymorfizmy) zvyšujú pravdepodobnosť rozvoja duševného či neurologického ochorenia. To, či máte genetickú predispozíciu na rozvoj niektorého z týchto ochorení, sa môžete vďaka rozšíreniu Mental Health dozvedieť už dnes. K existujúcim výsledkom vášho DNA testu si teraz môžete kúpiť ďalšie výsledky.
12 nových predispozícií rozdelených do kategórií duševné a neurologické zdravie
Genetické predispozície spojené s psychickým zdravím sú rozdelené do dvoch oblastí. Prvá kategória obsahuje predispozície patriace medzi duševné ochorenia:
- úzkostná porucha,
- depresia,
- bipolárna porucha,
- porucha príjmu alkoholu,
- schizofrénia,
- porucha autistického spektra,
- porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).
V druhej kategórii sa nachádzajú ochorenia, ktorých spoločným prejavom je poškodenie nervov a funkcie nervovej sústavy. Medzi ne patrí:
- Alzheimerova choroba,
- Parkinsonova choroba,
- epilepsia,
- hereditárna amyloidóza,
- migréna.
Prečo má zmysel poznať svoje predispozície na duševné a neurologické ochorenia?
Poznanie môže byť prospešné z pohľadu prevencie, ako aj skorej identifikácie príznakov. Jedným z príkladov je Alzheimerova choroba. Vedecké štúdie ukázali, že riziko rozvoja Alzheimerovej choroby je približne o 30 % vyššie, ak má človek rodiča alebo súrodenca s týmto ochorením. Zároveň poznanie genetickej predispozície na Alzheimerovu chorobu môže pomôcť s identifikáciou včasných príznakov, ktoré sú často kvôli nižšiemu veku zanedbávané. Aj v skorom veku je možné sústrediť sa na elimináciu ďalších faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Medzi ne patria napríklad srdcovo-cievne ochorenia, metabolický syndróm, fajčenie či nedostatok fyzickej aktivity.
Ďalším príkladom je ADHD, ktorého heritabilita (zjednodušene vplyv genetiky) dosahuje až mieru 80 %. Približne 3 zo 4 detí s ADHD majú príbuzného s týmto ochorením. Aj keď sa diagnostika tohto ochorenia u detí zlepšuje, práve dospelí ľudia o tomto probléme často nevedia. Genetický test vám môže dať odpovedať na to, čo môže byť príčinou vašich problémov so sústredením, dodržiavaním termínov či kontrolou impulzívneho správania. Vďaka tejto vedomosti môžete následne začať pracovať na zlepšovaní svojich návykov a zlepšiť tak kvalitu svojho života.
Ako k výsledkom pristupovať?
Majte, prosím, na pamäti, že genetická predispozícia na rozvoj duševného či neurologického ochorenia automaticky neznamená, že sa u vás takéto ochorenie musí počas života rozvinúť. Pri zvýšenom genetickom riziku, prípadne výskyte ochorenia v rodine, je však vhodné poradiť sa o potrebných krokoch s odborníkom, napríklad psychológom, psychiatrom alebo neurológom. Zároveň je potrebné poznamenať, že testované ochorenia môžu vznikať aj bez genetickej predispozície, a preto sú odporúčania prospešné pre všetkých. Všetky analyzované ochorenia prešli prísnym výberovým procesom, aby bol každý výsledok relevantný. Charakteristika a konkrétne odporúčania boli pripravované v spolupráci s odborníkmi v oblastiach mentálneho a neurologického zdravia.
Ako získať nové výsledky?
Rozšírenie Mental je určené pre každého, kto absolvoval ktorýkoľvek DNA test a má záujem rozšíriť si poznatky o svojom zdraví. Nie je potrebné opakovať odber vzorky, rozšírenie si jednoducho zakúpite online a výsledky sa ihneď zobrazia vo vašom účte. Ak už máte svoje výsledky, prihláste sa do svojho účtu. Ak ešte nemáte svoju analýzu DNA, vyberte si DNA test a po obdržaní výsledkov si ich môžete rozšíriť o novú kategóriu.
Zľava na sedenie s vami vybraným psychológom
Starať sa o svoje duševné zdravie je rovnako dôležité, ako starať sa o to fyzické. A preto má každý, kto si rozšíri výsledky o nové oblasti možnosť využiť zľavový kód s 20 % zľavou na sedenie s ľubovoľným psychológom z platformy Ksebe. Do 24 hodín po odomknutí nových výsledkov obdrží každý zákazník e-mail so zľavovým kódom. Svoje výsledky môžete z genetického pohľadu konzultovať aj s jedným z našich genetikov na základnej alebo rozšírenej konzultácii.
Zdroje:
- https://www.health.harvard.edu/mind-and-mood/alzheimers-in-the-family
- https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/expert-answers/alzheimers-disease/faq-20057881#:~:text=Studies%20show%20that%20people%20who,modifiable%20risk%20factors%20for%20dementia.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30349854/
- https://www.nhs.uk/conditions/alzheimers-disease/prevention/
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/159442#risk-factors
- https://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/facts.html
- https://psychcentral.com/adhd/tips-for-raising-kids-with-adhd-when-you-have-adhd-too
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7046577/