Atopická dermatitída alebo ekzém je chronické opakujúce sa zápalové ochorenie kože. Genetika má veľkú rolu pri rozvoji tohto ochorenia, a preto je predispozícia na vznik atopickej dermatitídy súčasťou nášho DNA Complex testu a DNA Beauty testu. Čo robiť v prípade, že máte príznaky atopickej dermatitídy?
Výskyt ochorenia je častý
V súčasnosti sa odhaduje, že vo vyspelých krajinách týmto ochorením trpí približne 10 – 20 % detí a 1 – 3 % dospelých. Keďže je výskyt ochorenia pomerne častý, v spolupráci s dermatologičkou MUDr. Viktóriou Škodovou sme pripravili 10 základných rád, ktoré pomôžu všetkým atopikom.
Toto je 10 základných rád pre ľudí s atopickou dermatitídou (AD)
1. Premasťovanie
Koža atopika je špecifická – suchá a svrbivá. Aby sa zamedzilo týmto príznakom, je potrebné neustále premasťovanie emolienciami, najmä hydratačnými, ktoré obsahujú ceramidy a sú bez parfumácie. Mnohé z nich pôsobia protizápalovo a tlmia svrbenie.
2. Psychická oblasť
Psychický stav je jedným z faktorov, ktoré výrazne ovplyvňujú priebeh AD. Odporúča sa osvojiť si techniky zvládania a eliminácie stresu a taktiež sa venovať aktivitám, ktoré nám robia radosť. Je vhodné venovať pozornosť aj trénovaniu tzv. mindfulness.
3. Šport
Je všeobecne potrebný pre udržiavanie sa v dobrej fyzickej kondícii. Výborný je aj po psychickej stránke – uvoľňovanie dopamínu alebo socializovanie sa. Treba si však dávať pozor na prehrievanie, nadmerné potenie a kontaktné športy. Je dôležité zvoliť vhodné vzdušné oblečenie.
4. Strava
Je základom všetkého a je dôležité dbať na jej pestrosť. Vhodné je vyhnúť sa potravinám bohatým na alergény a histamín. Nezabúdajte myslieť na prípadnú skríženú alergiu v kombinácii so vzdušnými alergénmi a potravinami. Ideálne je aj udržiavať si primeranú hmotnosť. Obezita je prozápalový stav, ktorému sa v tomto prípade snažíme vyhnúť.
5. Hygiena
Pozor na dlhé horúce sprchy, ktoré podporujú vysušovanie kože. Vhodnejšie je krátke sprchovanie vo vlažnej vode s použitím hypoalergénnych prostriedkov a zároveň po sprche do pár minút pokožku premastiť vhodne zvolenými emolienciami.
6. Prostredie
Či už domáce alebo pracovné, je vhodné vyhnúť sa prašnému, zafajčenému a vlhkému prostrediu, pravidelne prať závesy, obliečky a všetky predmety, ktoré zachytávajú prach. V každom priestore nezabúdajte pravidelne vetrať. Používajte detské pracie prostriedky, najlepšie bez aviváže.
7. Výber zamestnania
Vyhýbajte sa zamestnaniam, kde sa zaobchádza s rôznymi chemickými látkami, hlavne s potrebou častého umývania rúk. Zamestnanie by tiež malo zodpovedať psychickým zdatnostiam človeka, aby bolo menej stresovo zaťažujúce s odhadnutím svojich síl.
8. Lekársky dohľad
Atopická dermatitída by mala byť vždy sledovaná u dermatovenerológa, s vhodne nastavenou liečbou a pravidelnými kontrolami. V prípade zhoršenia tak bude možné podchytiť ochorenie v správny čas, lepšie nastaviť na celkovú liečbu a vďaka tomu predchádzať zdĺhavému priebehu liečby.
9. Edukácia
Edukácia by mala byť obojstranná. Jednak zo strany lekára – vysvetlenie príčin, mechanizmu vzniku a vhodnej liečby. Ale taktiež je potrebný aj záujem zo strany pacienta – pochopiť ochorenie a prispôsobiť svoj životný štýl tak, aby nenarúšal jeho základné fungovanie v živote.
10. Spolupráca pacienta
Je potrebné dodržiavať nastavenú liečbu, absolvovať pravidelné kontroly a nestriedať pracoviská ani lekárov, pokiaľ je to možné.
Spoznajte svoje genetické predispozície
Spoznať svoje gény je dnes už naozaj jednoduché. Začať môžete napríklad naším najvýhodnejším DNA Entry testom, ktorý obsahuje 30 základných výsledkov, ktoré by mal poznať každý. Svoje výsledky si následne môžete kedykoľvek rozšíriť o nové, bez potreby opakovania odberu vzorky. Vstúpte do sveta DNA a začnite robiť lepšie rozhodnutia pre svoje zdravie.
Zdroje obrázkov:
1. https://www.pexels.com/photo/person-touching-hand-1242349/